Caffe.aligatoWitaj! załóż konto lub zaloguj się

JAKIE LAMPY DO DOMU?


 
Z reguły nie lubimy mroku i chłodu, a synonimem ciepła jest światło. Światło wpływa na nastrój, samopoczucie i kondycję psychofizyczną organizmu, podnosi wydajność pracy, motywuje do działania. Trudno wyobrazić sobie atrakcyjne wizualnie i klimatyczne wnętrze pozbawione właściwego oświetlenia.

Najzdrowsze i najkorzystniejsze dla organizmu jest światło naturalne – słoneczne o barwie ciepłej. A ponieważ natura nas nie rozpieszcza – kilka słonecznych miesięcy w roku to mało, korzystamy z dobrodziejstw cywilizacji i techniki, wspomagając się światłem sztucznym.

Oświetlenie w mieszkaniach – różne typy

Lampy wiszące lub halogeny stanowią podstawę oświetlenia ogólnego, występują w każdym pomieszczeniu. Dają światło jasne i rozproszone. Aby podnieść walory estetyczne wnętrza, wykorzystuje się oświetlenie miejscowe (lampy stojące, podłogowe) i dekoracyjne np. lampki nocne.

Jak wybrać ładną lampę?

Nie kierujemy się wyłącznie użytecznością, zwracamy uwagę na przeznaczenie lamp i charakter danego pomieszczenia – inne lampy/oświetlenie wybieramy do kuchni, inne do sypialni czy łazienki.
Sypialnia jest naszą prywatną strefą relaksu. Poprzez odpowiednie oświetlenie nadamy temu pomieszczeniu intymny, sprzyjający wypoczynkowi klimat. Do sypialni odpowiednie będą lampki nocne z abażurami, które dają światło rozproszone – strumień światła ograniczony jest kloszem.

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią warto pokusić się także o zakup lampy stojącej. Jasne pomieszczenie będzie bardziej przytulne i ciepłe. Ważna jest barwa światła – w sypialni powinna być ciepła.
W salonie nie może zabraknąć lampy podłogowej, która pełni funkcję praktyczną i dekoracyjną. Emituje skoncentrowany strumień światła, dzięki czemu ułatwia czytanie i wykonywanie czynności manualnych wymagających dobrej widoczności – jest zatem doskonałym elementem wyposażenia strefy wypoczynkowej. Niezwykle istotny jest design lampy podłogowej – atrakcyjna wizualnie nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter, sprawi, że zarówno my, jak i nasi goście będziemy czuć się w pomieszczeniu komfortowo i przyjemnie. Dostępne w sprzedaży lampy prezentują się niczym dzieła sztuki, trafnie wybrane stanowią istotny element dekoracyjny, zastępują przy tym niektóre meble.

Najmodniejsze są te minimalistyczne, na długim trzonku z regulowanymi ramionami.
W kuchni doskonale sprawdzą się lampy sufitowe – tradycyjne lub oświetlenie typu LED. Lampy sufitowe emitują światło jasne i rozproszone, oświetlenie LED – punktowe. Lampy w kuchni powinny być wyposażone w energooszczędne żarówki, gdyż właśnie w tym pomieszczeniu z reguły skupia się nasza aktywność. Dobrym i bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczenie jednej lampy lub kilku bezpośrednio nad stołem.

W przedpokoju oprócz lamp wiszących warto umieścić lampy boczne, naścienne – kinkiety, minimalistyczne plafony czy reflektorki, a także lampy wiszące – geometryczne, kuliste. W zwykle ciemnym korytarzu światło powinno być jasne, widne, o barwie chłodnej – białej, tak aby przebywając w pomieszczeniu nie męczyć oczu. Warto pamiętać, że dobrze oświetlony i atrakcyjnie umeblowany przedpokój jest wizytówką mieszkania.

W łazience dobrze sprawdzają się LED – y jako oświetlenie górne oraz kinkiety instalowane przy lustrach – tzw. oświetlenie boczne. W strefie użytkowej łazienki ważna jest dobra widoczność, dlatego światło powinno mieć barwę chłodną.  Jeśli warunki przestrzenne nam na to pozwalają warto wygospodarować w łazience również strefę relaksu, instalując nad wanną dekoracyjne oświetlenie diodowe z możliwością przyciemniania światła – rodzaj domowego SPA. Dzięki oświetleniu diodowemu zmienimy nudny, biały sufit w gwiaździste niebo.
 
Również w pokoju dziecka nie może zabraknąć lampki nocnej. Te dostępne są w bajkowych kolorach i kształtach. Subtelne oświetlenie ułatwi zasypianie i sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie.
Światło w atrakcyjnej oprawie tworzy klimat danego wnętrza, a dobrze dobrane lampy – funkcjonalne i dopasowane do charakteru pomieszczeń w znaczący sposób wpływają na estetykę całego wnętrza, definiują gust gospodarza. Warto z uwagą przejrzeć bogatą ofertę lamp dostępnych choćby na aukcjach internetowych i wybrać produkty dopasowane do potrzeb i cechujące się przy tym ciekawym, niebanalnym wzornictwem.
 
article photo

DEKORACJE MIESZKAŃ - TRENDY 2017

article photo

FOTELE MASUJĄCE - CZY WARTO KUPIĆ ?

article photo

JAK SKUTECZNIE ZADBAĆ O ODPORNOŚĆ DZIECKA?

article photo

SERUM ODMŁADZAJĄCE JAKIE WYBRAĆ ?

article photo

SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ

Czytaj więcej

article photo

​SPOSOBY NA NIEJADKA

Czytaj więcej

article photo

LEN (NIE)ZWYCZAJNY NA WŁOSY I CERĘ

Czytaj więcej

article photo

TRENDY W MAKIJAŻU - WIOSNA 2017

Czytaj więcej

article photo

SOS DLA SKÓRY – NAJLEPSZE MASECZKI DO TWARZY

Czytaj więcej

article photo

SUKIENKI DO PRACY

Czytaj więcej

article photo

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO DZIECIĘCE

Czytaj więcej

article photo

ODMŁADZAJĄCA MOC KOLORU - UBRANIA, KTÓRE ODEJMUJĄ LAT

Czytaj więcej

rekomendacje dla Ciebie