Witaj! załóż konto lub zaloguj się

​WIOSNA BEZ ALERGII


Alergia, inaczej uczulenie, nadwrażliwość to reakcja układu odpornościowego na oddziaływanie substancji obcych (alergenów), które dla organizmu nie stanowią zagrożenia. Organizm wrażliwy w kontakcie z alergenem (antygenem) np. z pozoru niewinnymi pyłkami kwiatowymi uruchamia mechanizmy obronne – wytwarza przeciwciała oraz histaminę, która powoduje objawy przykre objawy fizykalne.

Najczęstszymi alergenami są: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz produkty spożywcze.

Alergia na pyłki a katar sienny

Nie dla wszystkich ludzi wiosna jest czasem przyjemnym, kojarzącym się z beztroskimi spacerami po umajonej łące. U osób uczulonych, kontakt z naturą może wywołać przykre dolegliwości fizyczne w postaci reakcji alergicznej. Winowajcami – alergenami są pyłki traw, chwastów, drzewa.

Częstym i bardzo niekomfortowym objawem alergii jest katar sienny – wyjątkowo uprzykrzająca dolegliwość poprzedzona kichaniem, łzawieniem, wyciekiem z nosa, niekiedy drapaniem w gardle. Alergik cierpi na ból głowy, traci powonienie. W stanach ekstremalnych pojawiają się na ciele wypryski (egzema) i astma. W takich warunkach trudno cieszyć się wiosną i w pełni korzystać z uroków natury.

Co robić?

Należy oczywiście skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia stosownych testów alergicznych. Niemniej ważna jest obserwacja własnego ciała i ustalenie w jakich  okolicznościach pojawiają się przykre dolegliwości.
Jak złagodzić objawy alergii?
  • Aby wyleczyć alergię należy przede wszystkim poznać jej źródło. Gdy już posiądziemy stosowną wiedzę należy podjąć działania profilaktyczne polegające na ograniczeniu kontaktu z antygenem.
 
  • W przypadku alergii na pyłki roślin, które są wszechobecne walka jest nierówna, niemniej warto zapoznać się z kalendarzem kwitnienia roślin, aby zidentyfikować źródło zagrożenia i unikać newralgicznych punktów.
 
  • Zaleca się noszenie przy sobie leków na wypadek kontaktu z alergenem. Na szczęście istnieją leki bez recepty, które łagodzą objawy dotyczące nosa i oczu – nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet pokrzywkę czy odczyn alergiczny na skórze.
Jak działają leki przeciwalergiczne?

W czasie reakcji alergicznych w organizmie uwalnia się histamina – substancja, która występuje i jest produkowana przez organizm, ale jej ilość nie powinna przekroczyć pewnego poziomu. Leki przeciwalergiczne nowej generacji zawierają cetyryzynę, loratadynę lub inne składniki aktywne, które zmniejszają uwalnianie się histaminy lub nie dopuszczają do jej działania. Warto dodać, że zgodnie z zapewnieniami producentów leki przeciwalergiczne nie wywołują skutków ubocznych takich jak bóle głowy czy senność.

Leki przeciwalergiczne występują w postaci tabletek lub syropów. W przypadku wystąpienia alergicznego nieżytu nosa stosuje się krople do nosa czy spray. Pewną nowością jest proszek antyalergiczny, który działa jak filtr, tworzy w nosie zaporę uniemożliwiającą kontakt z alergenami.

Działanie przeciwhistaminowe ma witamina C – w okresie pylenia roślin warto spożywać ją regularnie. Reakcje alergiczną skutecznie złagodzi wapno.
  • Wiele ziół ma działanie przeciwhistaminowe i detoksacyjne – stosowane regularnie przyniosą ulgę, a nawet wyeliminują objawy alergii. Popularne zioła to: czarnuszka, dziurawiec, rumianek czy krwawnik. Nowością na rynku farmaceutycznym jest czystek – zioło, któremu przypisuje się szereg właściwości, w tym m.in. działanie przeciwhistaminowe.
 
  • Alergia nie jedno ma imię. Przyczyną przykrych dolegliwości mogą być także roztocza kurzu domowego – wszechobecne w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach, a nasz wróg kryje się… w sypialni. Osoby szczególnie wrażliwe powinny zaopatrzyć się w pościel antyalergiczną i nawilżacze powietrza.
 
Wiosna powinna być czasem pozytywnych zmian, a nie kojarzyć się ze złym samopoczuciem i dolegliwościami somatycznymi. Warto zawczasu posiąść wiedzę na temat funkcjonowania swojego organizmu i podjąć odpowiednie działania prewencyjne, aby bez uszczerbku na zdrowiu korzystać z dobrodziejstw natury.
article photo

HERBATY OWOCOWE - SMAK LATA W ŚRODKU ZIMY

article photo

BURSZTYNOWE DODATKI DO DOMU

article photo

ORYGINALNE GADŻETY KUCHENNE JAKO ŚWIETNY PREZENT

article photo

JAKIE ZIOŁA, ZAMIAST SOLI STOSOWAĆ W ZDROWEJ DIECIE?

article photo

MODNE KOLORY – JESIEŃ/ZIMA 2016

Czytaj więcej

article photo

SKUTECZNE SPOSOBY NA WALKĘ Z CELLULITEM

Czytaj więcej

article photo

UBRANIA PRZECIWDESZCZOWE DLA DZIECI

Czytaj więcej

article photo

BUTY DLA MALUCHA

Czytaj więcej

article photo

​WIOSENNE ODCHUDZANIE

Czytaj więcej

article photo

SEKRETY MIODU MANUKA

Czytaj więcej

article photo

JAK DZIAŁA E-PAPIEROS?

Czytaj więcej

article photo

SUPER JEDZENIE – MŁODY ZIELONY JĘCZMIEŃ

Czytaj więcej

rekomendacje dla Ciebie