Caffe.aligatoWitaj! załóż konto lub zaloguj się

BUTY DLA MALUCHA


O ile zakup odzieży dla dziecka może rodzicom sprawiać przyjemność (ach te urocze małe sukieneczki), o tyle zakup dobrego obuwia jest obarczony niemałym stresem. Buty trzeba przymierzyć i dopasować do małej stopy, a to wymaga zdolności perswazyjnych ze strony rodziców. Maluch nie dość, że stawia opór, to nieprecyzyjnie komunikuje swoje potrzeby. W efekcie okazuje się, że buty są za ciasne i wracamy do sklepu po inny egzemplarz. W takich momentach pojawia się wątpliwość nad sensem uczestnictwa dziecka na zakupach, skoro i tak sami dobieramy rozmiar „na oko”

Buty dla dziecka – jakie wybrać?

Kupujemy buty dobrej jakości, czyli wykonane z naturalnej skóry oraz dobrej jakości materiałów (bawełna). Oczywiście nie ma sensu przepłacać – nie kupujemy butów bardzo drogich – buciki dopasowane wiosną zwykle starczają do jesieni danego roku, nie dłużej. Oferta producentów obuwia jest na tyle różnorodna, że z łatwością znajdziemy adekwatny produkt w przystępnej cenie – choćby, kupując online. Na sezon przejściowy, wiosnę nadają się buty typu adidasy, najlepiej zapinane na rzepy (buty sznurowane są mocno niepraktyczne).

Zdaniem ekspertów buty zabudowane powinny być dłuższe od stopy o 10 – 12 mm. Taka różnica sprawia, że buty służą dłużej, a są dla malucha komfortowe.

Czasami jednak wybór właściwego rozmiaru jest problematyczny. Buty pasują na długość, dziecko ma szczupłą stopę, a bucik nie chce się założyć. Takie problemy mogą oznaczać, że dziecko ma wysokie podbicie. Co wówczas? Kupujemy buty na rzepy takie, które da się mocno rozsznurować lub trochę większe (niestety). Na szczęście, niektóre buty mają oznaczenie tęgości. Dla stóp z wysokim podbiciem odpowiednie są buty oznaczone symbolem W (wide = szeroki).

Idealnie dopasowane buty dla dziecka powinny być przede wszystkim lekkie. Maluch nie powinien skupiać swojej uwagi na takich detalach, jak uciskająca odzież czy niewygodne, za ciężkie obuwie – a małymi kroczkami eksplorować niesamowity świat.

Dobre buty dziecięce powinny mieć miękkie i elastyczne spody, które łatwo uginają się w części pomiędzy palcami a śródstopiem. Buty powinny być wręcz niewyczuwalne.

Zwracamy uwagę na wkładki do butów. Powinny być miękkie, wykonane z naturalnego materiału, który dopasowuje się do kształtu stopy. Naturalne materiały przepuszczają powietrze, dzięki czemu stopa nie poci się nadmiernie.

Tył buta powinien być wyposażony w element stabilizujący, utrzymując piętę we właściwej pozycji. Tylna część buta nie może być zbyt twarda i sztywna, obuwie powinno współpracować ze stopą.

Buty muszą się maluchowi podobać. Cóż z tego, że obuwie spełnia najwyższe standardy jakościowe, skoro ma nieatrakcyjny dla dziecka design. Uwagę dzieci najczęściej przyciąga kolorystka. Żywe barwy zachęcają dziecko wypełnienia przykrego obowiązku, czyli założenia butów. Kupując buty ładne – z perspektywy dziecka, oszczędzimy sobie porannego stresu.
article photo

CIASTKOLINA, PIASKOLINA, SPRYTNA PLASTELINA - CZYM SIĘ BAWIĆ ?

article photo

CIEKAWE I ROZWIJAJĄCE GRY EDUKACYJNE - NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH

article photo

ODPOWIEDNIA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW DLA DZIECKA - JAKA ?

article photo

LAMPY DO POKOJU DZIECIĘCEGO - TRUDNY WYBÓR, DOBRE RADY

article photo

KOSMETYKI PROSTO Z MORZA

Czytaj więcej

article photo

​PIĘKNA TRZYDZIESTOLETNIA

Czytaj więcej

article photo

SUKIENKI DO PRACY

Czytaj więcej

article photo

​APETYT NA ZDROWIE?

Czytaj więcej

article photo

PIELĘGNACJA SKÓRY ATOPOWEJ

Czytaj więcej

article photo

STROJE KĄPIELOWE DLA DZIEWCZYNEK

Czytaj więcej

article photo

SUPER JEDZENIE – CHLORELLA

Czytaj więcej

article photo

JAK SKUTECZNIE ZADBAĆ O ODPORNOŚĆ DZIECKA?

Czytaj więcej

rekomendacje dla Ciebie