Witaj! załóż konto lub zaloguj się

​SPOSOBY NA NIEJADKA

Dziecko w wieku przedszkolnym dostarcza rodzicom wiele radości, ale także niemało trosk. Jako główny problem, rodzice często wskazują niewłaściwe zachowanie malucha przy stole – grymaszenie, niechęć do jedzenia, czy wręcz odmawianie spożywania wartościowych pokarmów (warzyw, owoców).
Co zrobić, gdy dziecko sukcesywnie odmawia spożywania zdrowych potraw, preferuje jedzenie śmieciowe typu chipsy, wafelki, słodycze?
Najlepiej w ogóle nie podawać śmieciowego jedzenia, które uzależnia młody organizm. Załóżmy jednak, że „mleko się już rozlało”, do czego przyczyniły się troskliwe babcie i ciocie.

Jak postępować? Są na to sprawdzone sposoby.

Detoks cukrowy

Dziecko powinno odzyskać smak. Prawdopodobnie spożywa za dużo cukru w postaci przekąsek i zwyczajnie nie jest głodne. Detoks przeprowadzamy metodą małych kroków – nie eliminujemy słodyczy całkowicie, ale utrwalamy zdrowe nawyki żywieniowe np. spożywanie domowego ciasta – na deser.

Zastawa z motywem bajkowym

Ulubiony bohater może, skuteczniej niż rodzic, zachęcić małego buntownika do jedzenia.
 
             
 
Małe, urozmaicone i bajecznie kolorowe porcje

Duża ilość na talerzu zniechęca do jedzenia w ogóle. Lepiej podać mało a w razie potrzeby repetę. Małe dzieci są także estetami. Jeśli podamy kanapki pięknie udekorowane, łatwiej osiągniemy cel. W przygotowywaniu fantazyjnych zestawów można popuścić wodze wyobraźni lub poszukać inspiracji w Internecie.


fot:thinkstockphotos.com


Nic na siłę

Nie stosujemy metody: „zjedz za babcię, dziadka...” i podobnych trików. Nagabywanie, proszący ton sprawiają, że dziecko czuje, że ma władzę nad rodzicem – a to błąd. To Ty jesteś królową/królem w domu. Nie zmuszaj, nie proś.

Pozwól decydować i współuczestniczyć w przygotowywaniu posiłków

Traktujmy dziecko poważnie i z szacunkiem, a odwdzięczy się nam tym samym. Warto zapytać pociechę, na co ma ochotę, proponując przy tym wachlarz produktów zdrowych, a następnie wspólnie przygotować posiłek. Gotowanie z rodzicem to dla dziecka duża frajda, a samodzielnie przygotowana kolacja lepiej smakuje.

Stałe pory posiłków

Małe dziecko pragnie bezpieczeństwa, stabilizacji. Jeśli codzienne czynności odbywają się zgodnie ze stałym rytmem, wówczas wchodzą w nawyk.

Przemycamy warzywa i owoce

Tutaj zdania ekspertów są podzielone, jednak wielu opiekunów potwierdza skuteczność tej metody dożywiania niejadka. Dziecko lubi mięsko, a nie toleruje marchewki? Uciekamy się do podstępu, ukrywając warzywo np. w ulubionych pulpetach. I wilk syty i owca cała.

Suplementy diety

W drastycznych przypadkach sięgamy po suplementy diety, preparaty uzupełniające dietę w witaminy i pobudzające apetyt.

Aktywność fizyczna

Spacer na świeżym powietrzu wzmaga apetyt a zmęczone dziecko to głodne dziecko. W sezonie wiosenno – letnio – jesiennym spędzajmy jak najwięcej czasu na dworze. Sięgnijmy po hulajnogi, rowery i inne zdobycze cywilizacyjne umilające nam wolny czas.
  
Przeczekanie

A może Twoje dziecko naprawdę nie jest głodne. Przecież dzieci mają o wiele mniejszy żołądek niż dorośli – często nie bierzemy tego pod uwagę i serwujemy zbyt często i za dużo jedzenia. Daj dziecku zgłodnieć. Maluch jest istotą rozumną i ma rozwinięty instynkt samozachowawczy, który nie pozwoli mu zagłodzić się ot tak.
 
 
article photo

ZABAWKI KIEDYŚ A DZIŚ

article photo

BUTY DLA MALUCHA

article photo

ZADOWOLONY PRZEDSZOLAK – UBRANIOWY MUST HAVE

article photo

​SPOSOBY NA NIEJADKA

article photo

​ZIELONO MI ROŚLINY W DOMU – CZ. I

Czytaj więcej

article photo

​WIOSNA BEZ ALERGII

Czytaj więcej

article photo

SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ

Czytaj więcej

article photo

SUKIENKI DO PRACY

Czytaj więcej

article photo

MODA DLA PUSZYSTYCH

Czytaj więcej

article photo

JAKIE LAMPY DO DOMU?

Czytaj więcej

article photo

​APETYT NA ZDROWIE?

Czytaj więcej

article photo

JAK WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ? SĄ NA TO SPOSOBY

Czytaj więcej

rekomendacje dla Ciebie