Caffe.aligatoWitaj! załóż konto lub zaloguj się

ZABAWKI KIEDYŚ A DZIŚ


Kochający rodzice pragną dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze, a reklamy telewizyjne kuszą ofertą zabawek, z których każda posiada wyjątkowe walory edukacyjne. Rodzic oczywiście pragnie, aby dziecko rozwijało się doskonale, więc ulega reklamie. W efekcie pokoje dziecięce wręcz pękają w szwach od nadmiaru zabawek. Czy słusznie? Jakie zabawki rzeczywiście wywierają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny naszych dzieci?
Jakie zabawki faktycznie cieszą dzieci?

Moda na misie pluszowe

Wydaje się, że na przestrzeni lat nie wiele się zmienia. Nadal dzieci preferują zabawki miękkie, do przytulania. Często najlepszym przyjacielem małego dziecka jest sfatygowany, pluszowy miś. Design pluszaka nie wiele się zmienia, a miś ma już 110 lat!

Klocki w nowym wydaniu

Niesłabnącą popularnością cieszą się klocki. Kiedyś drewniane, wykonane z naturalnych materiałów,  plastykowe duże, a w końcu Lego.

Klocki drewniane z literkami, cyferkami, które były hitem w latach 70 – 80 wciąż znajdują nabywców. Rodzice obdarowują nimi swoje pociechy zapewne, kierując się po trosze sentymentem, po trosze wiarą w ich skuteczność edukacyjną.

Era Lego zapanowała w latach 30 – tych i trwa dotąd.  Dlaczego Lego to fantastyczne klocki? Są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, mogą się nimi bawić i mali i duzi. Oferta Lego wciąż jest wzbogacana o nowe serie, zestawy, dlatego zabawa nigdy się nie nudzi. Klocki faktycznie wspomagają rozwój dziecka – rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wyobraźnię, kreatywność.

Czas na gry

Gry planszowe są wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu – dziecka i rodzica. Uczą zdrowej rywalizacji, rozwijają inteligencję poznawczą. Czasami warto odciągnąć dziecko od gier komputerowych, by zagrać w tradycyjne pchełki, domino czy bierki albo ułożyć puzzle.

Zabawy podwórkowe

A w co dzieci bawią się na dworze?
Popularne skakanki, gumy do skakania (hit lat 80), wrotki, hula – hop zastąpiły nowoczesne hulajnogi i rolki. Widok dzieci grających w badmintona jest coraz rzadszy. Obecnie na topie jest latający frisbee.

Zabawki duże - bujaki

Niegdyś w każdym pokoju dziecięcym mieszkał koń na biegunach – zabawka, zazwyczaj pięknie wykonana – z drewna, naturalnych materiałów. Obecnie ten typ zabawki, jakby mniej cieszy, niemniej w domach nie trudno o plastykowe bujaki – smoki, psy, niekoniecznie stare tradycyjne konie.

Zabawki edukacyjne

Niezmiernie cieszy szeroka oferta zabawek, które rozwijają sprawność manualną dziecka, w tym wszelkie akcesoria  plastyczne: piaskolina, ciastolina oraz zestawy z serii „zrób to sam” - do tworzenia biżuterii i  eksperymentów wszelakich. Współczesna plastelina ładnie pachnie, a farby występują w wielu kolorach.
Projektanci zabawek wymyślają innowacyjne rozwiązania, aby sprostać potrzebom zarówno dzieci, jak  i  rodziców. Współczesne zabawki są wielozadaniowe – mają bawić i edukować zarazem, ale niestety mają również sporo mankamentów. Na pewno minusem jest nadmiar efektów dźwiękowych i świetlnych. Zabawki dostępne w sklepach są bardzo kolorowe, wesołe, ale też bardzo hałaśliwe. Kupując zabawkę na prezent, zwróćmy uwagę czy nie wydaje przykrego, głośnego dźwięku, a jeśli tak to czy istnieje możliwość regulacji fonii. Te zaawansowane, wyposażone w szereg funkcji zabawki, często nie pozostawiają pola dla wyobraźni dla dzieci. Wadą może być też samo wykonanie zabawek – do produkcji często używa się tandetnych materiałów.  A jakie mają zalety? Na pewno są bezpieczne – szczególnie te opatrzone certyfikatami, raczej na pewno nie rozpadną się maluchowi w rękach, poza tym są dostosowane do wieku i możliwości rozwojowych dziecka.

A co lepiej kupić - latającą kulę ufo czy tradycyjne bierki lub grę w typie Jenga? Na to pytanie rodzic musi sobie odpowiedzieć sam. Jedno jest pewne, dziecko najbardziej ucieszy się z towarzystwa i uwagi rodzica.
article photo

CIASTKOLINA, PIASKOLINA, SPRYTNA PLASTELINA - CZYM SIĘ BAWIĆ ?

article photo

CIEKAWE I ROZWIJAJĄCE GRY EDUKACYJNE - NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH

article photo

ODPOWIEDNIA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW DLA DZIECKA - JAKA ?

article photo

LAMPY DO POKOJU DZIECIĘCEGO - TRUDNY WYBÓR, DOBRE RADY

article photo

SUKIENKI DO PRACY

Czytaj więcej

article photo

NAJMODNIEJSZE KURTKI – JESIEŃ 2016

Czytaj więcej

article photo

MEBLE Z PALET – COŚ Z NICZEGO

Czytaj więcej

article photo

OSTROPEST PLAMISTY – NA CO POMAGA? CAŁA PRAWDA

Czytaj więcej

article photo

WIOSENNA METAMORFOZA MIESZKANIA

Czytaj więcej

article photo

MODA PLAŻOWA – LEKKIE, ZWIEWNE SUKIENKI

Czytaj więcej

article photo

JAK SKUTECZNIE ZADBAĆ O ODPORNOŚĆ DZIECKA?

Czytaj więcej

article photo

LEN (NIE)ZWYCZAJNY NA WŁOSY I CERĘ

Czytaj więcej

rekomendacje dla Ciebie